Rövid ideig szállítmányozást oktatott, majd a Közlekedési Hatóság közúti és telephelyi ellenőreként dolgozott. De feladatai közé tartozott a közlekedési és munkaügyi felügyelet és a Rendőrség ellenőri állományának képzése és vizsgáztatása is. Közlekedésmérnöki diplomával rendelkezik, ám ami ennél is fontosabb: a vezetési és pihenőidők EU által elismert oktatója. Ez utóbbi egy uniós képzést jelent, amivel nagyon kevesen rendelkeznek Magyarországon. 2008 Márciusáig dolgozott a Közlekedési Hatóságnál, aztán saját céget alapított Pásztor Tachográf Kontroll Kft. néven.
- Kétségtelenül nehéz döntés volt, hiszen a felügyeletnél én abban a szerencsés helyzetben voltam, hogy azzal foglalkozhattam amire ki lettem képezve, de azért szerettem volna a saját lábamon megállni - mondja.
- A Kft. egyik fő tevékenysége a vezetési és pihenőidőkkel kapcsolatos ismeretek oktatása.A vállalkozás másik lába a rendszeres munkáltatói ellenőrzésekkel kapcsolatos. Az európai rendelet a szállítási vállalkozások felelősségi körét is rögzíti, az ennek való megfelelésben nyújtunk segítséget. Illetve a munkáltatói ellenőrzésekkel, a dokumentálással, képzéssel, az adatletöltésekkel, adatelemzéssel, adatszolgáltatással, adatnyilvántartással összefüggő valamennyi terhet levesszük a vállalkozások válláról. A menetíró korongok adataiból, letöltött digitális adatokból munkaügyi nyilvántartásokat is készítünk. Az is hozzátartozik ehhez a munkához, hogy az általunk feltárt hiányosságokat, szabálytalanságokat hogyan lehet kijavítani! A járművezetõket felkészítjük valamennyi, a gyakorlatban előforduló forgalmi szituáció kezelésére, szabályos dokumentálására, tehát rávilágítok, hogy mi a szabálytalan, mi az, amin változtatni kell.
Bátor kiadvány a vezetési és pihenőidők szabályairól
Amit csak a fuvarozók meg mertek kérdezni
A Fuvarlevél újság, mely Magyarországon a legolvasottabb a fuvarozó vállakozók között, egy nagyszabású anyagot készített a vezetési és pihenőidők szabályairól. Olyat, ami egészen közérthető nyelven válaszol azokra a fontos kérdésekre, melyeket az olvasók tettek fel a témával kapcsolatban.
Ez tájékoztató csomag többek között egy könyvben és több dvd-lemezen tárgyal 100 olyan kérdést, ami a fuvarozó kollégák számára érdekes lehet.
Az anyagot a Fuvarlevél szerkesztősége és Pásztor Róbert, országszerte elismert szakértő hozták létre.
Tóth Tamás
Fuvarlevél: Kell tájékozatás a fuvarozóknak a vezetési és pihenőidőkről? Hiszen minden megvan minden a jogszabályokban...
Tóth Tamás: Kell, mivel nagy a tét. Nemrégen egy kolléga mondta, hogy eddig 7 millió Ft büntetést szedett össze a témában! Ilyen helyzetben minden információ aranyat érhet.
A jogszabályok sajnos nem térnek ki minden gyakorlatban előforduló esetre, néha nem is egyértelműek. Másrészt nem is olyan nyelven íródtak, hogy könnyen érthetőek legyenek. Mi ezt a kiadványt úgy állítottuk össze, hogy a fuvarozó kollégák akár egy iskolázatlan sofőrnek is nyugodtan a kezébe adhassák.
Fl: Mitől lesz ez a kiadvány ennyire könnyed olvasmány?
T.T.: Ha azt mondom, hogy kb. 300 oldalnyi anyag, valószínűleg mindenki egy vaskos, sűrűn teleírt könyvet képzel el. A valóságban 100 kérdés és válaszról van szó, ahol minden egyes kérdés és válasz képekkel, példákkal alá van támasztva. Azt nem mondom, hogy olyan kellemes olvasmány, mint egy vicclap, de nem is egy jogszabálygyűjtemény...
Fl: Miért pont száz kérdés?
T.T.: Ennyibe éppen belefértek azok a legfontosabb témák, amik a fuvarozókat izgatják. Eddig körülbelül 2000 fuvarozót kérdeztünk meg, hogy mit szeretne olvasni a témával kapcsolatban? Ezúton is szeretném megköszönni a kollégáknak, hogy elmondták, mert ez alapján tudtuk összeállítani a kérdéseket. Azt tapasztaltuk, hogy vannak slágerkérdések. Ilyenek a négykezes vezetés vagy a tevékenységigazoló lappal kapcsolatos dolgok. Ezekre bőséggel kitértünk, a négykezes vezetésnek külön fejezetet szenteltünk.
Fl: Mennyire jó szakmailag a kiadvány?
T.T.: Az újságnak évtizedes szakmai tapasztalata és jó néhány hivatalos állásfoglalása van “raktáron”. És ami a fő: Pásztor Róbertben olyan nagy tudású szakértőre találtunk, aki felbecsülhetetlen segítséget nyújtott nekünk.
Ebből kifolyólag ez egy bátor kiadvány.
Fl: Mit értesz ezen?
T.T.: Ismerni kell a jogalkotás helyzetét Magyarországon. A jogalkotóknak gyakran elég távol a valóságtól fogalmazzák meg szabályokat. Nem gondolnak mindenre, néha a szabályokon belül ellentmondások is vannak. Néha a hivatalok, ellenőrök sem biztosak benne, hogy miként kell őket értelmezni! Ilyenkor aztán nem is szeretnek nyilatkozni. A mi dolgunk, hogy ne hagyjuk őket békén addig, amíg egyértelmű nem lesz a dolog. Ez az egyik, amit megtehetünk.
A másik - és ebben Pásztor Róbertnek döntő szerepe van - hogy a jogszabályok logikájából levezessük, hogy mit kell tenni egy egy helyzetben.
Harmadrészt pedig igyekszünk tanulni a már meglevő bírósági ítéletekről.
A bátorság azt jelenti, hogy nem hallgatunk olyan kérdésekről, amire még a hatóság sem szívesen válaszol, pedig ez volna a kényelmes és biztonságos. Rengeteg munka van a kiadvány mögött. Azt hittük sokkal hamarabb kész leszünk vele, de ezt nem lehetett “összecsapni” - ennyivel tartozunk az olvasóinknak.
Fl: Mi lesz, ha a könyvben leírt szabályok megváltoznak?
T.T.: A könyv cserélhető lapos lesz, és egy könnyen kezelhető kesztyűtartóban elférő dosszié. Ha valami változás lesz, küldünk frissítést is.
Ezen kívül lesz valami egészen különleges ajándékunk is azoknak, akik megvásárolják a könyvet. Ezt most nem árulom el, hogy mi, legyen meglepetés. Csak annyit mondok, hogy további biztonságot fog hozni a fuvarozók számára a vezetési és pihenőidőkkel kapcsolatos bírságokkal szemben.
Fuvarlevél: Ön hol találkozott először a Fuvarlevél újsággal?
Pásztor Róbert: A Fuvarlevél újságot már hatósági ellenőrként is forgattam, miután az akkori nevén, a Közlekedési Felügyeleten is hozzájutottam.
Aztán 2008-ban, vállalkozásom alapításának évében már egy telefonos interjúval is megkerestek. Ezzel gyakorlatilag kezdetét vette egy máig tartó szakmai kapcsolat. Rendszeresen megkeresnek a vezetési- és pihenőidők szabályainak, a menetíró berendezések használati szabályaival összefüggő kérdésekkel és ilyenkor nekem is alkalmam adódik arra, hogy hosszasabban beszélgessek szakmai dolgokról, tapasztalatról, ellenőrzésről, hazai és külföldi jogesetekről, stb.
Fl: Hogy lett ennek a könyvnek egyik szerkesztője, szakértője?
P.R.: A Fuvarlevél munkatársainak munkáját megismerve az a benyomásom támadt, hogy részletekbe menően hasznos, gyakorlati cikkeik segítik az olvasót munkájuk során.
2010 év végén egy nagy munkába fogtak, melyhez engem is megkerestek. Egy hiánypótló kiadvány szerkesztésének ötlete merült fel, mely feldolgozza a vezetési- és pihenőidő Európai Úniós szabályozását, valamint az analóg és digitális menetíró berendezés használati szabályait.
Jómagam nagy kihívásként értékeltem a felkérést a kiadvány elkészültének segítésére. Lehetőséget láttam arra, hogy újra végiggondoljam, átrágjam magam a szabályokon és kialakítsak egy ellentmondásmentes, következetes rendszert, melynek megvan a jogszabályi alapja, a kérdésekre adott válaszok levezethetőek a jogszabályokból és legnagyobb részt már kiállták az idők próbáját.
Fl: Ön ugyebár nemcsak a jogszabályokból, hanem a való életből is meríti a tudását...
P.R.: Mindennapi munkám során sok fellebbezést írok, bírósági tárgyalásokra járok, próbálom követni az ellenőrző hatóságok gondolatmenetét, amit szintén beépítek a kialakítandó álláspontokba. Valahogy így születtek a kérdésekre adott válaszok magyarázatai is.
Elismerem, az általunk feldolgozott témákban még mindig sok a fehér folt, a pontosabb megoldást kívánó kérdés. Mégis úgy éreztük szükséges felhívni a figyelmet ezekre a kérdésekre, hiszen a gépjárművezetők, vállalkozásvezetők minimum Magyarország Uniós csatlakozása óta napi szinten szembesülnek ezekkel a problémákkal.
A Fuvarlevél újsággal azt a célt tűztük ki, hogy felvállaljuk ennek a munkának a nehézségeit. Még az esetleges összeütközésket is, kizárólag azzal a szándékkal, hogy felhívjuk a téma fontosságára a figyelmet és segítsük a fuvarozói-szállítói szektor szereplőit.